Munkacsoportunk azzal a szándékkal jött létre a Magyar Gyermekorvosok Társaságán belül 2020-ban, hogy meghatározzuk a telemedicina helyét és szerepét a hazai gyermekgyógyászatban, valamint megtaláljuk azokat a digitális eszközöket, amelyek használatával a fizikai távolság áthidalható gyermekorvos és kis páciense között.
Célunk, hogy megismertessük a szülőket a telemedicina sokszínű lehetőségeivel, munkánkkal elősegítsük azt, hogy a technológiai fejlődés és az innovációk a gyermekgyógyászati ellátások részévé váljanak Magyarországon is. Mindemellett szeretnénk, ha a gyermekorvos kollégák is egyre elfogadottabb és biztonságosabb ellátási módként tekintenének a digitális megoldásokra, és a jövőben egyre többször alkalmaznák a távkonzultációt bizonyos betegségkörök eseteiben.
A járványügyi veszélyhelyzet 2020-ban történt kihirdetését követően fordult egyértelműen a figyelem a távkonzultáció, a telekommunikációs eszközök használatával megvalósítható orvos-beteg találkozások felé, hiszen a korlátozások és egészségügyi kockázatok ellenére sem maradhattak egészségügyi panaszaikkal ellátatlanul a gyermekek. A legtöbb esetben az e-vizit telefonhívások formájában történt, de idővel egyre több háziorvosi praxis és szakrendelő vezette be a videó-távkonzultációt. Szükségszerűen a jogalkotónak is lépést kellett tartania a felmerülő új igényekkel és elindult a jogszabályi környezet kialakítása, ezután pedig egyre több informatikai cég kezdett konzultációs platformok fejlesztésébe.
Munkacsoportunk által végzett reprezentatív kérdőíves kutatás azt igazolta, hogy a koronavírus-járvány második hulláma alatt is biztonságban érezte a gyermekét a szülők és gondviselők többsége. Kiderült, hogy a válaszadók 56 százaléka vett igénybe orvosi távkonzultációt, azaz telemedicinás megoldást gyermeke egészségügyi problémái miatt. A válaszadók közel háromnegyede tudja részben vagy teljes egészében elképzelni, hogy használja a telemedicinát a jövőben is.
A 21. századi fiatal szülők között a digitális eszközhasználat már rutinszerű az élet számos területén. Az egészségügyben sem lehet ez másképpen. Ugyanakkor hazánkban még újszerűnek számító e-egészségügy lehetőségeit együtt kell tanulnia páciensnek/szülőnek és gyermekorvosnak egyaránt, hogy a közösen bejárt úton otthonuk biztonságában is a legmagasabb színvonalú egészségügyi ellátásban részesülhessenek a gyermekek.
A teljes cikk .pdf-ben letölthető ide kattintva