Mi a különbség az új koronavírus okozta betegség és az influenza tünete között a gyermekek esetében?
Az eddigi adatok szerint szerencsére csak kis számban érinti a gyermekeket a COVID-19 okozta fertőzés, és általában tünetek nélkül, enyhe lefolyással. Ha viszont vannak tünetek, akkor azok gyakorta megegyeznek az influenzáéval: magas láz, rossz közérzet, gyengeség, fáradtság, köhögés, izom- vagy ízületi fájdalom, ezért nehéz dolga van a diagnózis felállításával a gyermekorvosoknak is. Két tünetről tudunk, amelyek koronavírusra utalhatnak, ezek pedig a szaglásvesztés, illetve az ízérzékvesztés.
Mely tünetek jelentkezésekor forduljon a szülő a gyermekorvoshoz?
A szülők jól ismerik a gyermeküket. Ha azt érzékelik, hogy gyermekük rossz általános állapotba kerül, megváltozik a viselkedése, esetleg nem tudják csillapítani a lázat, mindenképpen konzultáljanak a házi gyermekorvossal telefonon. De én javaslom a betegség kialakulásának megelőzését is segíteni, ennek pedig a leghatékonyabb módja az influenza elleni védőoltás beadása.
Miért ajánlott most, a koronavírus-járvány idején az influenza elleni védőoltás beadása?
A gyermekek általában az influenza, vagy más vírus (pl. COVID-19) tünet nélküli hordozói. A betegség kevéssé viseli meg a szervezetüket. Attól viszont óvni kell őket ebben az időszakban, hogy a két fertőzést egyszerre kapják el, vagy adják tovább. A hazai és nemzetközi szakmai grémiumok (WHO, CDC, ECDC, Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia) szerint a két betegség együttes támadása komoly veszéllyel járhat. Ráadásul oltott környezetben jobban védhetjük családtagjainkat is: a gyengébb immunrendszerrel rendelkező újszülötteket, csecsemőket, idősöket és krónikus betegeket.
Akkor is hatásos az influenza elleni vakcina, ha koronavírussal fertőzött, de tünetmentes, vagy koronavírus-gyanús beteg gyermeknek adják be?
A tudomány jelenlegi állása szerint nincs kockázata ezekben az esetekben az influenza elleni védőoltás beadásának, itt egy inaktivált, elölt vírusokat tartalmazó oltóanyagról van szó. Egyúttal arra sincs bizonyíték, hogy a lappangási idő alatt adott védőoltás hatástalan volna.
Az influenza elleni védőoltás a koronavírus ellen is véd valamennyire?
A vakcina semmilyen védelmet nem biztosít az új koronavírus ellen.
Hol érhető el jelenleg az influenza elleni védőoltás és ingyenes-e?
Az egészségügyi veszélyhelyzet intézkedései miatt az influenza elleni vakcina gyógyszertári forgalomban sem most, sem a közeljövőben nem lesz kapható. Kizárólag a rendelőkben lehet hozzájutni térítésmentesen a házi gyermekorvosnál, vagy a háziorvosnál. Telefonon lehet jelezni az igényt és a beadásra is ily módon kell időpontot kérni. Az lenne az ideális, ha a többség a járvány legkorábbi időszakáig, azaz december végéig, január elejéig beadatná, de tévhit az, hogy később a magas betegszám miatt már nem érdemes kérni.
Gyermekeknek melyik típusú vakcina ajánlott?
A 3 éves kor alattiak részére a Vaxigrip Tetra védőoltás adható, a 3 év felettiek részére pedig a 3Fluart nevű vakcina. Mindkettő megbízható termék, az előbbi négy, az utóbbi három féle influenzatörzs ellen nyújt védelmet. Arra azért még felhívnám a figyelmet, hogy ha valaki azért nem kéri az oltást gyermekének, mert korábban a vakcina beadása után megbetegedetett, az valószínűleg nem az oltóanyag miatt volt, hanem azért, mert a rendelőben kapta el a fertőzést. A vakcinákkal egyébként a tojásallergiások és az immunsérültek is olthatók.
A védőoltás mellett mivel előzhetjük meg a téli betegségek kialakulását, hogyan erősíthetjük a gyermekek immunrendszerét?
Az évszaknak megfelelő, vitamindús táplálkozással és rendszeres mozgással sokat tehetünk az az ellenállóbb immunrendszerért.
– GI –