A FORECAST vizsgálat 1400 krónikus koronáriaszindrómás (CCS) betegnél tanulmányozta az FFR-CT hatékonyságát. 22%-kal csökkent használatával a koronáriaangiográfiák száma, de költségcsökkenő hatást nem sikerült kimutatni.
A PROSPECT II study 902 betegben megerősítette, hogy a non-culprit koronárialéziók, melyek 3 éven belül nagyobb eseményt (MACE) okoznak, diaméterstenosisban is romlanak ez idő alatt (46,9%-ról 68,4%-ra), de a fő jellemzőjük a NIRS-IVUS vizsgálattal igazolható lipidgazdagság (átlagos lipidtartalmuk 47,4%). Ezen betegek agresszív szekunder prevenciót igényelnek a későbbi koronáriaesemények kivédése miatt.
A COMBINE OCT-FFR vizsgálat 500 diabéteszes betegben a 40–80%-os diaméterstenosissal bíró non-culprit léziókat elemezte OCT- és FFR-mérés segítségével. A 0,8 FFR-érték feletti léziók optimális gyógyszeres terápiában részesültek (OMT) és OCT-vizsgálat alapján „thin-cap fibroatheromát” (TCFA) mutató és nem mutató csoportra osztották a betegeket. 1,5 éves utánkövetés alapján a TCFA+ betegek körében szignifikánsan magasabb volt a primer kompozit végpont (CV halál, MI, TLR és ACS) elérése, 4,7-szeres kockázatot jelentve a TCFA− betegekhez képest.
Az ULTIMATE trial 3 éves utánkövetés során is megerősítette a IVUS vezérelte PCI előnyét a célér-revaszkularizáció (TVR) csökkentése terén az angiográfiás vezérléshez képest (6,6 vs. 10,7%, p=0,01).
Új eszközfejlesztések is bemutatásra kerültek, az IVUS és OCT technológia ötvözése terén tettek lépéseket cégek, pl. a Terumo Dual Sensor vagy a Conavi cég Novasight Hybrid System eszköze.
A funkcionális technológiák kutatása terén is több vizsgálat került közlésre. A COMPARE-ACUT study 3 éves eredményei megerősítették, hogy az FFR vezérelte komplett revaszkularizáció jobb hatékonyságú a culprit-only elvnél, az 54%-os eseménycsökkentés mellett a költségek is 22%-kal csökkentek. A DEFINE-FLAIR és az iFRSWEDEHEART vizsgálatok 2 éves adatai az FFR és az iFR technológia egyenrangúságát mutatták, míg a TARGET FFR trial a post-PCI eredmény kontrolljára nem gyakorolt egyértelmű pozitív hatást az optimális eredmény elérésben, míg a post-PCI iFR-kontroll a DEFINE-PCR vizsgálat alapján javította az 1 év múlva előforduló TLR arányát.
Számos új eszköz, stentek összehasonlító vizsgálatának adatai is bemutatásra kerültek 2020-ban. Több vizsgálat (CHOICE, PIONEER-III, SORT-OUT stb.) alapján nem tekinthető eldöntöttnek a felszívódó, biodegradábilis polimerek előnyei a tartós polimerrel rendelkező gyógyszeres stentekkel (DES) szemben, így ez a terület a jövőben minden bizonnyal újabb elemzéseket fog felmutatni.
Az EARLY vizsgálat 709 közepes és magas rizikójú NSTEMI-betegnél hasonlította össze a 2 órán belüli és a halasztott, 12–24 (vagy hétvégén 72) óra közötti revaszkularizációt ADP-receptorgátló prePCI adása nélkül. A halasztott csoportban 1 hónap alatt a CV halál és az ismétlődő ischaemia kompozitja egyértelműen nőtt (21,3 vs. 4,4%).
A DISRUPT-CAD study a súlyosan meszes léziókban alkalmazott intravaszkuláris lithotripszia hatékonyságát és biztonságosságát erősítette meg.
A DKCRUSH-V és a DEFINITION II vizsgálatok a DK crush technika előnyét jelezték bifurkációs léziók kezelése esetén a provisional T-stent technikával szemben (6,1% vs. 11,4% TLR + TL infarktus).
A TICO trial ACS-betegekben végzett PCI után 3 hónapig vagy 12 hónapig adott ticagrelor + ASA kezelés, majd ticagrelor-monoterápia biztonságosságát. A korai tica mono csoportban jelentősen csökkent az ischaemiás és vérzéses események kompozitja (0,7 vs. 3%), főleg a kevesebb vérzés miatt. Hasonló eredményeket mutatott a TWILIGHT-ACS is, a BARC 1, 2, 5 vérzések száma az ASA-mentes ágon 53%-kal csökkent. Az ALPHEUS study magas rizikójú elektív PCI előtti clopidogrel-töltéshez képest nem jelzett előnyt az ischaemiás komplikációk terén, amennyiben ticagrelorral történt a loading, a kis vérzések száma viszont megnőtt a tica csoportban.
Az ON-TIME trial 195 ACS-betegben klinikai negatív eseményeket tekintve nem igazolta az opioid fentanyl negatív hatását a non-opioid acetaminophen fájdalomcsillapítással szemben, a korábbi vizsgálatok szerint a ticagrelor felszívódására gyakorolt gátló hatás miatt.
A LoDoCo2 vizsgálat szerint 5522 CCS-betegben a colchicin adása csökkentette a MACE előfordulását (6,8 vs. 9,6%).
Végül az sok port kavart ISCHAEMIA vizsgálat 398 szívelégtelen CCS típusú beteg (EF: 35–45%) körében végzett alcsoport-analízise a PCI előnyét mutatta ki az OMT-vel szemben (MACE: 17,2 vs. 29,3%), ellentétben a fő vizsgálat eredményével.
Számos egyéb vizsgálat eredményei is megjelentek a múlt évben, ezek bemutatására e rövid összefoglaló keretei nem elegendőek.
Dr. Szük Tibor