Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A Magyar Kardiológusok Társasága szakmai partnerei

Partnereink

gyógyszeripari információk

AstraZeneca BAYER egis Medtronic Teva Sandoz Novo

Az MKT hírarchívuma


Hírkategória: Összes hírkategória
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Szív-konferencia Szekszárdon
    2006.01.24. - MKT - Hírkategória: Rendezvények
    A hetedik alkalommal, 2000 óta évenként megrendezésre kerülő szakmai konferenciának ez alkalommal is dr. Józan Jilling Mihály, Tolna megye kardiológus szakfőorvosa volt a házigazdája. Elmondta most egy olyan témakört, a stabil koronária szívbetegséget választották központi témának, amiről nagyon sok vitatkozni való van. A szívgyógyászattal foglalkozó szakemberek, családorvos, belgyógyász és kardiológus szakorvosok, szívsebészek és intervencionális kardiológusok beszéltek arról, hogy miként lehet legkorábban és korrekten felismerni a betegséget, s a betegre szabott, individuális döntéssel szolgálni gyógyulását.

    A vita során, ami egyben az orvosok továbbképzését is jelentette, szó volt a gyógyítás különféle módjairól, a gyógyszeres kezelésről, a rizikófaktorok csökkentéséről, arról, hogy nagyon sokat fejlődött az elmúlt öt évben az intervencionális gyógyszeres kezelése ennek a betegségnek, s hogy a szívsebészek, akik operálják a szívbetegeket, szintén új kihívásokkal kell, hogy szembe nézzenek. A szakfőorvos beszélt arról is, hogy jelentős mértékben fejlődött a diagnosztika is ezen a téren, a szakemberek, s a szükséges szaktudás adott, viszont a technikai eszközök jelentős javításra szorulnak. Kifejtette, a gyógyulást nagymértékben segítheti a betegek helyes életstílusa. Senki nem csökkentheti életkorát, de dohányozni egyáltalán nem kötelező, s az egészséges táplálkozás is gyógymód, miként az is, ha panasz esetén időben fordul családorvoshoz, szakorvoshoz a beteg.

    Dr. Papp Lajos a pécsi szívgyógyászati centrum vezetője arról is beszélt, hogy ma Magyarországon a középkorú férfiak és nők az elsők Európában a szív-érrendszeri halálozásban. Három évtizeddel ezelőtt Finnország volt a másik első, de ott nemzeti összefogást tudtak elérni, mert rájöttek, ez nem csupán orvosi, hanem össztársadalmi kérdés. Így mára, halálozásban, az első-második helyről az utolsó, vagy utolsó előtti helyre kerültek.
    Elmondta, hogy mióta Pécsett működik a kardiológiai centrum, a szívbetegségben meghaltak aránya, a régióban, az országos 19 százalékról, 13 százalékra csökkent. Pedig, folytatta a professzor, az orvosok csupán a jéghegy csúcsát, a betegek egytizedét látják, gyógyítják. Fontos lenne a prevenció, aminek során fel kell deríteni azokat az okokat, amik a szívbetegségeket okozzák, s amiket meg kell szüntetni. Mert a világnak nincs annyi pénze, ami ahhoz lenne, hogy az orvosok mindegyik beteget meggyógyítsák. Sokkal olcsóbb a megelőzés.

    A ritmuszavarokról beszélt dr. Rostás László a Református Egyház Mosdósi Kórháza kardiológiai osztályának vezető főorvosa. Szívritmus zavarok mindenkinél előfordulhatnak, klinikai jelentőségüket viszont az adja meg, hogy milyen tüneteket okoznak, s milyen alap-betegségekhez társulnak. Ezek figyelembevételével kell meghatározni a terápiát. A laikusoknak azt tanácsolta, ha ritmuszavart tapasztalnak, forduljanak orvoshoz, ugyanis az EKG sokkal pontosabb diagnózis megállapítását teszi lehetővé, mint a pulzus tapintgatása, esetleg a ma egyre divatosabb automatikus vérnyomásmérő használata.

Vissza