Figyelem!
A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.
Vérzések hídjaDouketis JD, Spyropoulos AC, Kaatz S, Becker RC, Caprini JA, Dunn AS, Garcia DA, Jacobson A, Jaffer AK,
Kong DF, Schulman S, Turpie AG, Hasselblad V,Ortel TL; BRIDGE Investigators:
Perioperative Bridging Anticoagulation in Patients with Atrial Fibrillation
(Perioperativ áthidaló terápia pitvarfibrilláló anticoagulált betegek körében)
N Engl J Med. 2015 Aug 27;373(9):823-33. doi: 10.1056/NEJMoa1501035
Szükséges a warfarint szedő pitvarfibrilláló betegeknél kis molekulasúlyú heparinnal történő áthidaló terápia tervezett műtét esetén? A BRIDGE (Bridging Anticoagulation in Patients who Require Temporary Interruption of Warfarin Therapy for an Elective Invasive Procedure or Surgery) vizsgálat ebben a döntésben próbál segítséget nyújtani. 1884 beteget randomizáltak bridging terápiát kapó (100 NE dalteparin/ttkg) vagy placebo ágra. A beválasztási kritériumok között szerepelt a krónikus pitvarfibrilláció vagy pitvari fluttern és az alábbiak közül legalább egy: pangásos szívelégtelenség vagy bal kamra dysfunctio, hypertonia, 75 év vagy afeletti életkor, diabetes mellitus, korábbi ischaemiás stroke vagy szisztémás embolizáció vagy TIA. Kizárási kritériumot jelentett a mechanikus műbillentyű, az elmúlt 12 hétben zajlott stroke, szisztémás embolizáció vagy TIA, major vérzés az elmúlt 6 hétben, kreatinin clearence <30 ml/min, thrombocyta szám <100x103 / mm3 , illetve a tervezett szív-, intracraniális vagy intraspinális műtét.
A warfarint 5 nappal a tervezett beavatkozás előtt leállították, a vizsgálati szert (dalteparin vagy placebo) 3 nappal a műtét előtt kezdték adni, 24 órával a beavatkozás előtt felfüggesztették, majd a műtét után 5-10 napig ismét folytatták. A warfarint a műtét után 24 órán belül újraindították. Primer végpontként az artériás thromboemboliás szövődmények (stroke, szisztémás embolizáció és TIA), valamint a major vérzés előfordulását vizsgálták.
A bridging terápiában nem részesülő csoportban a betegek 0,4%-ában, az LMWH-t kapó csoportban a résztvevők 0,3%-ában tapasztaltak artériás thromboemboliás eseményt. A major vérzések incidenciája 1,3%-nak adódott az áthidaló terápia nélküli, míg 3,2%-nak a dalteparint kapó csoportban.
A fenti eredmények alapján az artériás thromboemboliás szövődmények megelőzése tekintetében az áthidaló terápia mellőzése nem adott rosszabb eredményt, mint az LMWH használata, azonban a major vérzések előfordulását csökkentette.