Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A Magyar Kardiológusok Társasága szakmai partnerei

Partnereink

gyógyszeripari információk

AstraZeneca BAYER egis Medtronic Teva Sandoz Novo

Az MKT legfrissebb hírei


Hírkategória: Általános
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom archív.

    Mi újság a periférián? Irányelv és valóság
    2022.05.05. - MKT - Hírkategória: Általános

    Jó hír az érbetegeket ellátó kollégák számára, hogy 2022. február 28-án az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiadta egészségügyi szakmai irányelvét a perifériás verőér-megbetegedések ellátásáról. Az irányelv létrehozása az Egészségügyi Szakmai Kollégium Angiológiai és Érsebészeti Tagozatának irányításával történt, 2 érsebész és 5 angiológus kolléga társszerzőségében. Az irányelv 155 ajánlást fogalmazott meg a hazai gyakorló orvosok mindennapi munkájának segítése céljából. Három jól áttekinthető és logikus felépítésű algoritmus tájékoztat a claudicatio intermittens kezeléséről, a krónikus végtagvesztéssel fenyegető ischaemia ellátásáról, illetve az akut végtagischaemia ellátásáról. 

    A kardiológus és családorvos kollégák számára segíti az eligazodást az evidenciák tengerében az a tény, hogy az irányelv a megszokott, az Európai Kardiológus Társaság által évek óta alkalmazott ajánlási besorolást (osztály és evidenciaszint) alkalmazza. A hazai irányelv idei megjelentetése különösen erős indokot szolgáltatott arra, hogy az idei kongresszuson a tavalyihoz hasonlóan ismét megrendezésre kerüljön a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társasággal közös szervezésben egy, a perifériás érbetegséggel foglalkozó tudományos szimpózium.

     

    A szimpózium első két előadása az irányelv legfontosabb újdonságait hivatott kiemelni. Az első előadásban, dr. Farkas Katalin tanárnő tolmácsolásában, a diagnosztika és a konzervatív kezelés leglényegesebb elemei kerülnek ismertetésre. Az új diagnosztikai lehetőségek ismertetése mellett szóba kerülnek a vizsgálatra kerülő betegekkel kapcsolatos olyan javaslatok, amelyekkel a kezelőorvosok segíthetnek a szövődmények elkerülésében (pl. kontrasztnephropathia elkerülése).

     

    A konzervatív kezelés területén is megjelentek forradalmi újítások (pl. új lipidcsökkentő kezelések, antitrombotikus terápiák), az ezekkel kapcsolatos, érbetegekre vonatkozó evidenciák ismerete hasznos tudás mind a családorvos, mind a kardiológus kollégák számára. A második előadásban dr. Palásthy Zsolt tanár úr, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság főtitkára érsebészként foglalja össze a revaszkularizációval kapcsolatos legfontosabb újdonságokat. Mondanunk sem kell, hogy az alsó vétagi érbetegségben szenvedők kisebb hányada szorul érhelyreállító beavatkozásra legyen az nyílt műtét vagy éppen endovaszkuláris intervenció –, ugyanakkor az időzítése ezen beavatkozásoknak kulcsfontosságú. Az irányelv kiemelt területe a végtagot veszélyeztető ischaemia (akut és krónikus) ellátása, hiszen a hazai adatokat ismerve Magyarországon komoly problémát jelent a magas amputációs arány.

     

    Ez a téma már átvezet dr. Kolossváry Endre főorvos úr, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság elnökének a magyarmérbetegellátás mutatóival foglalkozó előadására. Mind az alapellátásban dolgozók, mind pedig a kardiológiai szakellátásban dolgozók számára tapasztalat, hogy az alsó végtagi verőérbetegség felismerése, a diagnózis felállítása, majd pedig a megfelelő stratégiával végzett kezelés sokszor nem megfelelően alakul hazánkban. Ráadásul, ahogy elnök úr előadásában rávilágít, igen jelentős területi különbségek figyelhetők meg a hazai ellátásban. Annak a hazai vizsgálatnak az eredményei, amelyet Kolossváry főorvos ismertetni fog előadásában, jól hasznosíthatók a hazai érbetegellátás jobbá tételének érdekében. Biztos vagyok benne, hogy ez a szimpózium izgalmas szakmai színfoltja lesz kongresszusunknak! Kérem, jöjjenek el, higgyék el, érdemes!

     

    Prof. dr. Járai Zoltán

Vissza