Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A Magyar Kardiológusok Társasága szakmai partnerei

Partnereink

gyógyszeripari információk

AstraZeneca BAYER egis Medtronic Teva Sandoz Novo

Az MKT legfrissebb hírei


Hírkategória: Általános
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    A füstmentes dohányzás sem ártalmatlan
    2010.10.11. - WebORVOS - Hírkategória: Általános
    Az is veszélyben van, aki bagót rág, tubákol vagy más füstmentes nikotinkészítményt használ.

    A dohányfüst tüdőrákot okozhat, idült légzőszervi betegségekhez vezethet és egyik legfontosabb kockázati tényezője a koszorúér-szűkületnek is, de a dohánytermékek eladásában érdekelt cégek által ajánlott, füstmentes változatok semmivel nem biztonságosabbak, mint a cigaretta. A rágyújtást nem igénylő nikotin készítmények hátrányairól, veszélyeiről adott ki hivatalos állásfoglalást az Amerikai Szív Szövetség.

    A megperzselt pipadohány rágása, a bagózás valaha és bizonyos társadalmi rétegekben igen népszerű volt. Eredetileg olyan foglalkozású emberek éltek vele, akiknek munkahelyén, tartózkodási helyén a nyílt láng használata biztonsági okokból szigorúan tilos volt.

    Ezért sok hajós bagózott, mert a hajókon nem lehetett tüzet gyújtani, vagy a huszárok, akik fegyelmi okokból nem füstölhettek. A dohánylevelek rágása divatként viszont ma is sokfelé visszatért. A bagózók általában kiköpik az összerágott leveleket, de a sok nikotint tartalmazó nyálnak legalább egy részét lenyelik, ami ugyanolyan nikotinfüggőséghez vezet, mint amikor valaki egyik cigarettáról gyújt rá a másikra.

    Évszázadokkal ezelőtt, elegáns körökben divat volt a tubákolás. A finom port általában drága szelencében hordta magánál a szenvedély rabja és vagy lenyelt belőle, vagy az orrán keresztül beszippantotta. Így is jelentős nikotin adag jut a szervezetbe.

    Ma már világszerte sokféle nem meggyújtandó nikotin változatot gyártanak, melyeket rágni, sőt cukorkához hasonló módon szopogatni lehet. Az amerikai tizenévesek között ezek a nikotin variációk igen népszerűvé váltak. Becslések szerint az Egyesült Államokban nyolcmillió ember használja a füstmentes, de nikotint tartalmazó élvezeti szereket.

    Az állásfoglalás hangsúlyozza, hogy ezek a készítmények nemcsak nikotint tartalmaznak, hanem legalább 30, rosszindulatú daganatot okozó anyagot. Ráadásul az így fölszívódó nikotin mennyisége több, mint a cigarettázás során szervezetbe kerülő méreg.

    A nikotinról több tudományos vizsgálat bizonyította, hogy a nikotinfüggőség olyan erős, mint a heroinhoz kapcsolatos kötődés, de ezt sok millió cigiről leszokni vágyó dohányos szenvedése is igazolja.
    A szájba kerülő füstmentes készítmények használata során a fogíny és a fogak is gyorsan károsodnak. Külön gond a szájüreg rákos folyamatainak fokozott kockázata.

Vissza