2009. április 30-án, 88 éves korában elhunyt Dr. Solti Ferenc, a Semmelweis Egyetem professzora, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a kiváló, kardiológus-belgyógyász orvos és kardiológiai tudományterület nemzetközi elismertségű kutatója.
Solti Ferenc a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen (ma: Semmelweis Egyetem) 1947-ban szerzett orvosdoktori oklevelet. Klinikai pályafutását ugyanezen egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikáján kezdte, majd tevékenységét 1970-től közel negyven évig az Egyetem Ér- és Szívsebészeti Klinikáján folytatta. 1951-ben belgyógyászati, 1980-ban kardiológiai szakorvosi képesítést nyert. MTA doktori fokozatát 1968-ban szerezte meg „Az agyi és perifériás keringés szabályozása normális és patológiás körülmények között” c. munkájával.
Gyógyító munkája nyomán mintegy százezer betegnek segített ritmuszavaraik gyógyszeres és pacemaker-es kiküszöbölésében vagy számottevő visszaszorításában, s hasonlóan sok szívbetegnek szívműtétre kerülésük kardiológiai előkészítésében.
A 70-es években szívsebész kollégáival, Szabó Zoltán professzorral és néhai Rényi-Vámos Ferenccel úttörő klinikai kutatást végeztek az első hazai pacemaker tervezése, majd kivitelezése és alkalmazása terén. Kiterjedt kísérletes kutatásokat is végzett elsősorban a perifériás és agyi keringésszabályozás, az arrhythmiák patofiziológiájának és gyógyszeres kezelésének valamint pacemaker-terápiájának experimentális kutatása, a cardialis és perifériás nyirokkeringés vizsgálata valamint a carotis sinus reflex szabályozása terén. Klinikai és kutatói munkásságát közel 400 tudományos közleményben publikálta és 300 előadásban adta közre európai és amerikai konferenciákon.
Kiemelkedő eredményeiért és gazdag munkásságáért a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Semmelweis-Díjjal tüntette ki (1991).
Mind klinikai gyógyító tevékenysége során mind kísérletes kutatásaiban szívesen foglalkozott a fiatalabb kollégák képzésével, a tudományos diákkörös hallgatók tanításával, de minden kolléga számíthatott atyai tanácsaira, segítségére. Rendkívül széles műveltségű, kifinomult ízlésű tanár volt, sokat lehetett tanulni tőle az élet anyagi és szellemi szféráiban, ha valaki hallgatta csendes, bölcs szavait, követte gondolatait.
Dr. Solti Ferenc egyike volt a Semmelweis Egyetem azon professzorainak, akik tevékenységükkel és életük példájával sokat tettek a hallgatók képzéséért, a következő kardiológus- és kutatógenerációk felneveléséért és az Alma Mater hírnevének öregbítéséért.