Aktuális
Sajtóközlemény, 2020. aug. 30. - A Forxiga kezelés eddig soha nem tapasztalt mértékben csökkentette a veseelégtelenség és a kardiovaszkuláris, illetve renális halálozás kockázatát krónikus vesebetegeknél, a III. fázisú DAPA-CKD vizsgálatban
A Forxiga az első gyógyszerkészítmény, mely jelentősen meghosszabbította a 2-es típusú diabéteszben szenvedő, illetve nem diabéteszes krónikus vesebetegek túlélését egy renális végpontú, betegség-kimeneteli vizsgálatban. Az úttörő jellegű, III. fázisú DAPA-CKD vizsgálat részletes eredményei azt igazolták, hogy az AstraZeneca Forxiga (dapagliflozin) gyógyszere, a standard kezelés mellett alkalmazva, 39%-kal csökkentette a veseműködés rosszabbodásából, a kardiovaszkuláris kockázatból, illetve a renális halálozásból álló összetett végpontot placebóhoz képest (p<0,0001), olyan 2-4. stádiumú krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedő betegeknél, akiknél emelkedett volt az albumin ürítés a vizeletben. Az eredmények 2-es típusú diabéteszben (T2D) szenvedő és nem diabéteszes betegek esetén egyaránt megfigyelhetők voltak. A CKD, a csökkent veseműködés talaján kialakuló súlyos, progresszív megbetegedés, világszerte közel 700 millió embert érint, 1,2 akik közül sokaknál még nem diagnosztizálták a betegséget. 3,4 A CKD kialakulásának oka leggyakrabban a diabétesz, a magas vérnyomás és a glomerulonefritisz. 5
Az összetett elsődleges végpont elemei a következők voltak: a számított glomerulus filtrációs ráta (eGFR) ?50%-os, tartós csökkenése, végstádiumú vesebetegség (ESRD) kialakulása, illetve kardiovaszkuláris (CV), vagy renális halálozás. Az abszolút rizikócsökkenés (ARR) 5,3% volt a vizsgálat medián 2,4 éves nyomonkövetése során. A vizsgálatban emellett minden másodlagos végpont is teljesült, beleértve a bármely okból bekövetkező halálozás 31%-os csökkenését is (ARR=2,1%, p=0,0035), placebóval szemben.
A DAPA-CKD vizsgálat és Végrehajtó Bizottságának (Executive Committee) elnökei, Prof. David Wheeler (University College London, Egyesült Királyság) és Prof. Hiddo L. Heerspink (University Medical Center Groningen, Hollandia) elmondták: „A DAPA-CKD vizsgálat lenyűgöző eredményei jelentős előrelépést jelentenek a krónikus vesebetegségben szenvedő betegek számára. Ezek az adatok magukban rejtik annak lehetőségét, hogy megváltozzon a standard kezelés a vizsgált betegpopuláció számára, akiknél jelentős az igény az új és korszerű terápiás megoldások iránt.”
Mene Pangalos az AstraZeneca Biopharma Kutatási igazgatója (Executive Vice President, BioPharmaceuticals R&D AstraZeneca) véleménye szerint: „A mostani eredmények tükrében a Forxiga az első SGLT2 gátló gyógyszer, mely igazoltan és jelentősen meghosszabbítja a 2-es típusú diabéteszben szenvedő és a nem diabéteszes, krónikus vesebetegek túlélését. hamarosan megosztjuk ezeket az adatokat a világ törzskönyvezési hatóságaival. A Forxiga emellett abban is első a gyógyszercsoportján belül, hogy igazoltan előnyösnek bizonyult a szívelégtelenség és a krónikus vesebetegség kezelésében 2-es típusú diabéteszben szenvedő és nem diabéteszes betegek esetén is, illetve csökkenti a szívelégtelenség miatti hospitalizáció és a nefropátia kockázatát is 2-es típusú diabéteszes betegeknél.”
A Forxiga biztonságossága és tolerálhatósága összhangban állt a gyógyszer eddig ismert, részletesen tanulmányozott biztonságossági profiljával. A vizsgálat során a Forxiga kezelésben részesült betegek kisebb arányban tapasztaltak súlyos nemkívánatos eseményt (29,5%), mint a placebót kapó betegek (33,9%). Diabéteszes ketoacidózis előfordulását nem jelentették a Forxiga csoportban, viszont két betegnél tapasztalták a placebo csoport esetén.
A DAPA-CKD vizsgálat részletes eredményeit augusztus 30-án ismertették az Európai Kardiológusok Társasága 2020-as kongresszusán (ESC Congress 2020 – The Digital Experience).
Az ESC 2020 kongresszuson elhangzott előadás diasorának (angol nyelven) megtekintéséhez kattintson ide!
Összefoglaló a DAPA-CKD vizsgálatról (angol nyelven)
A Forxiga jóváhagyott indikációi közé 2020 májusában került be az USA-ban a CV halálozás és a szívelégtelenség miatti hospitalizáció (hHF) kockázatának csökkentése olyan szívelégtelenségben (NYHA II-IV. osztály) szenvedő, T2D, vagy nem diabéteszes felnőtt betegeknél, akiknél csökkent az ejekciós frakció (HFrEF). A Forxiga kezelést jelenleg is értékelik szívelégtelenségben (HF) szenvedő betegeknél a DELIVER (HF megtartott ejekciós frakcióval, HFpEF) és a DETERMINE (HFrEF és HFpEF) vizsgálatokban, illetve akut szívinfarktuson (MI) átesett, nem diabéteszes betegeknél a DAPA-MI vizsgálatban, mely utóbbi az első, indikáció kereső, adatbázis alapú, randomizált, kontrollált vizsgálat.
Krónikus vesebetegség
A CKD egy súlyos, progresszív betegség, melynek legfőbb kritériuma a csökkent vesefunkció (legalább 3 hónapja csökkent eGFR, vagy a vesekárosodás markerei, illetve mindkettőegyüttesen). Világszerte csaknem 700 millió embert érint, akik közül sokaknál még nem ismerték fel a betegséget.1-4 A CKD leggyakoribb oka a diabétesz, a magasvérnyomás és a glomerulonefritisz.5 Legsúlyosabb formájában, melyet végstádiumú vesebetegségnek (ESRD) neveznek, a vesekárosodás és a veseműködés romlása olyan szintet ér el, hogy vesepótló kezelés (dialízis), vagy vesetranszplantáció válik szükségessé. 6 A CKD-ben szenvedő betegek többségénél a halálozás CV okból következik be, még az ESRD stádium elérése előtt. 7
DAPA-CKD
A DAPA-CKD egy 4304 betegen végzett, nemzetközi, multicentrikus, randomizált, kettős vak vizsgálat, melyet úgy terveztek, hogy értékelje a Forxiga 10mg kezelés hatásosságát placebóval szemben olyan, T2D-ben szenvedő, vagy nem diabéteszes, 2-4. stádiumú CKD betegeknél, akiknél emelkedett a vizeletben az albumin ürítés. A Forxiga kezelést napi egyszeri dózisban alkalmazták a standard kezelés mellett. Az összetett elsődleges végpont a veseműködés romlása, illetve a halálozási kockázat (a meghatározás szerint az eGFR ?50%-os romlása, ESRD, vagy CV, illetve renális halálozás) volt. A másodlagos végpontok között találjuk az összetett renális végpont (tartós, ?50%-os eGFR csökkenés, ESRD és renális halálozás) első megjelenéséig eltelt időt, a CV halálozás, hHF, illetve bármely okból bekövetkező halálozás összetett végpontját. A vizsgálatot 21 országban végezték, és az összefoglaló eredményeket 2020 júliusában jelentették be.
Forxiga
A Forxiga (dapagliflozin) gyógyszercsoportjának első képviselője, egy szájon át szedhető, napi egyszeri adagolású, nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT2) gátló készítmény, mely felnőtteknél a nem kellően kontrollált 2-es típusú diabétesz mellitusz kezelésére javallott a diéta és testmozgás kiegészítéseként monoterápiában, vagy kombinációs kezelésként; a Forxiga további előnyös hatásai közé tartozik a testsúly és a vérnyomás csökkentése. A kardiovaszkuláris betegség-kimenetelt értékelő DECLARE vizsgálatban a felnőtt, T2D betegeknél a standard kezelés mellett alkalmazott Forxiga terápia hatására csökkent a hHF, illetve CV halálozás összetett elsődleges végpontjának kockázata. A Forxiga terápiát kiterjedt klinikai vizsgálati program keretében értékelték, mely több mint 35 befejezett és folyamatban lévő IIb/III. fázisú vizsgálatot foglal magába, 35.000-nél is több beteg részvételével, ami több mint 2,5 millió betegévnyi kezelés tapasztalatának felel meg.
AstraZeneca a CVRM-ben
A kardiovaszkuláris, renális és anyagcsere (CVRM) betegségek adják az AstraZeneca egyik fő terápiás területét, mely a vállalat növekedésének egyik jelentős tényezője is egyben. A tudományos eredmények nyomon követésével az AstraZeneca igyekszik mélyebb betekintést nyerni a szív, vesék és hasnyálmirigy működését összekapcsoló folyamatokba, és olyan gyógyszerpaletta létrehozásán fáradozik, melynek segítségével megóvható szerveink működése, a betegségek progressziójának lassításával javítható a betegség-kimenetel, csökkenhető a kockázat, és megoldást jelenthet a társbetegségekre is. A vállalat célja az, hogy módosítsák, vagy megállítsák a CVRM betegségek természetes lefolyását, lehetőség szerint regenerálják a szerveket, és segítsenek működésük helyreállításában; ehhez továbbra is biztosítják azokat a gyógyításban is felhasználható tudományos eredményeket, melyek világszerte több millió beteg számára teszik lehetővé a terápiák továbbfejlesztését, illetve a szív- és érrendszeri egészséget.
AstraZeneca
Az AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN) a biogyógyszeripari ágazatban tevékenykedő, globális, tudományos kutatásra építő vállalat, mely olyan vényköteles gyógyszerek felfedezésére, kifejlesztésére és forgalmazására helyezi a hangsúlyt, melyek elsősorban három terápiás területet érintenek – az onkológiát, a kardiovaszkuláris-renális-anyagcsere betegségeket, valamint a légúti-immunológiai szakterületet. Az AstraZeneca székhelye Cambridge-ben található, az Egyesült Királyságban, a vállalat több mint 100 országban jelen van, és innovatív gyógyszereit világszerte több millió beteg alkalmazza. Kérjük, látogassa meg az astrazeneca.com honlapot, és kövesse a vállalatot a Twitteren ( @AstraZeneca).
Hivatkozások
1. Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) CKD Work Group. KDIGO 2012 clinical practice guideline for the evaluation and management of chronic kidney disease. Kidney International Supplement 2013; (3):1–150.
2. Bikbov B et al. Global, regional, and national burden of chronic kidney disease, 1990–2017: A systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. The Lancet 2020; 395(10225):709–33.
3. Hirst JA et al. Prevalence of chronic kidney disease in the community using data from OxRen: A UK population-based cohort study. Br J Gen Pract 2020; 70(693):e285-e293.
4. National Kidney Foundation. Kidney Disease: The Basics; 2020 [cited 2020 Jun 29]. Elérhető: URL: https://www.kidney.org/news/newsroom/factsheets/KidneyDiseaseBasics.
5. National Kidney Foundation. Kidney Disease: Causes, 2017; [cited 2020 Jun 25]. Elérhető URL: https://www.kidney.org/atoz/content/kidneydiscauses
6. Centers for Disease Control and Prevention. Chronic Kidney Disease in the United States, 2019 [cited 01.05.20]. Elérhető: URL: https://www.cdc.gov/kidneydisease/publications-resources/2019-national-facts.html.
7. Briasoulis A, Bakris GL. Chronic Kidney Disease as a Coronary Artery Disease Risk Equivalent. Cur Cardiol Rep 2013; 15(3):340.