Okok
Az alábbi jellemzőkkel rendelkező személyeknek van nagy kockázatuk a többeres szívkoszorúér-betegségre:
- idősek,
- magas vérnyomással élők,
- dohányosok,
- a menopauza időszakéban lévők,
- akiknek a családi kórtörténetében előfordult CAD,
- cukorbetegek,
- akiknek vérében túl magas a lipidek szintje,
- akiknek magas a koleszterinszintjük,
- elhízottak,
- akik krónikus gyulladással élnek, például rheumatoid arthritisük, lupusuk vagy HIV-jük van.
Nem mindenkinél alakul ki a többeres szívkoszorúér-betegség, akik a fenti csoportok valamelyikébe tartoznak.
Diagnózis
Az orvosok különböző módszereket vesznek igénybe a többeres szívkoszorúér-betegség diagnózisának felállítására.
Az orvos számba veszi a beteg tüneteit, és elektrokardiográfiával (EKG) vizsgálja meg a szív és a keringési rendszer aktivitását. Ekhokardiogramot is alkalmazhatnak, ami ultrahangok segítségével alkot képet a szívről. Az orvosok erről a képről le tudják olvasni, hogy a szív véredényei miként funkcionálnak. További diagnosztikai eljárás lehet a koronária-angiográfia, ami röntgen segítéségével alkot képet a véredényekről.
További diagnosztikai eljárás a stresszteszt. Ekkor az orvos folyamatosan figyeli a páciens szívritmusát, vérnyomását és szívverését, miközben futópadon mozog a beteg. Ezzel az eljárással is ki lehet mutatni, ha a páciens artáriája be van szűkülve vagy blokkolva van.
Ha a CAD tüneteit tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz, és bízzuk rá a diagnosztizálást! Különösen azoknak fontos ezt betartaniuk, akiknek egyébként is magas a kardiológiai kockázatuk.
Kilátások és várható élettartam
A többszörös szívkoszorúér-betegséggel élők kilátásait számos tényező befolyásolja, például a betegség súlyossága, a már meglévő más betegségek, valamint a szív állapota is.
Vannak bizonyítékok arra, hogy a többeres szívkoszorúér-betegséggel élő nőknek rosszabbak az életkilátásaik, mint a férfiaknak. A szívkoszorúerek látják el a szívet oxigéndús vérrel, ami alapvetően szükséges a szív működéséhez. Mivel a többeres szívkoszorúér-betegség elég sok vért tud visszatartani a szívtől, és emiatt akut szívinfarktus alakulhat ki, amelynek a halálozási aránya 5-30 százalék.
A többeres szívkoszorúér-betegség súlyos állapot, amelynek során két vagy több szívet vérrel ellátó nagy koronáriaartéria beszűkül a plakklerakódás miatt. Mivel ezek az artériák rendkívül fontosak, ezért a többeres szívkoszorúér-betegeknek kiemelkedő kockázata van a szívinfarktusra vagy a szívelégtelenségre.
A kutatók kifejlesztettek néhány kezelési eljárást arra, hogy javítsák az ilyen betegek életkilátásait. Jelentősen javíthatja az életkilátásokat, ha ezek a betegek jelentősen megváltoztatják az életmódukat, többet mozognak, lefogynak és leszoknak a dohányzásról. A betegeknek ezek mellett követniük kell a gyógyszeres kezelésre vonatkozó előírásokat, és szükség esetén alá kell vetniük magukat a műtétnek is.