Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Terápiák 2024.10.08. Dr. Gellér László, Kéky Kira
Az MKT legfrissebb hírei

Szívkatéterezés- és pacemaker-tévhitek

Az orvostudomány fejlődése az elmúlt évtizedekben óriási lépéseket tett a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében. A szívkatéterezés és a pacemakerbeültetés két olyan eljárás, amely sokak számára életmentő megoldást kínál. A páciensek gyakran aggódnak ezen eljárások miatt, számos tévhit terjedt el róluk, amelyek tisztázásra szorulnak.


A beszélgetés a Szívünk napja rendezvényen hangzott el 2024-ben, a "Kérdezd a professzort!" kerekasztal-beszélgetésen, ahol prof. dr. Gellér László kardiológus szakorvos, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Kardiológiai Tanszék tanszékvezető-helyettese, az MKT leendő elnöke válaszolt Kéky Kira főszerkesztő kérdéseire.

Mi az a szívkatéterezés?

A szívkatéterezés olyan orvosi eljárás, amely során egy vékony csövet, azaz katétert vezetnek be az artérián keresztül, hogy diagnosztizálják és kezeljék a szívproblémákat. A korábbi módszerekkel szemben, amikor a katétert a comb nagy artériáján keresztül vezették be, ma már a csuklón át történik a beavatkozás. Ez kevesebb kellemetlenséggel jár, és gyorsabb gyógyulást eredményez.

A képen prof. dr. Gellér László éppen Indiában oktatja az új eljárásokatEmlékszem, hogy amikor én elkezdtem a pályámat, nem voltak ilyen elterjedtek a katéteres terápiák. Akkoriban egészen mást jelentett a páciensnek egy koszorúér-betegség: nyitott szívműtétet hajtottunk rajta végre. Mivel ez hatalmas beavatkozás volt, hosszú felépülési idővel, egyértelművé tette a beteg számára a helyzet komolyságát, a probléma súlyosságát.

Ma viszont egy katéteres beavatkozás sokkal kevesebb figyelmet kelt, mert jóval kevésbé drámai. Nagyon fontos tehát, hogy megfelelően kommunikáljuk a betegek felé, milyen jelentőségű is ez a beavatkozás, és az is elengedhetetlen, hogy megfelelő követést végezzünk a műtét után. Az érbetegségek mindig igényelnek további kezelést, még akkor is, ha stentet vagy ballont helyeznek be, mert érelzáródás újra kialakulhat! A műtét nem „oldja meg” az érelmeszesedés problémáját, csak a megoperált érszakaszt tartja nyitva. Ha a páciens nem veszi komolyan a műtét utáni terápiát, infarktusa lehet — amit már nem biztos, hogy túlél.

Pacemaker: modern technológia az életminőség javítására

A pacemaker, magyarul szívritmus-szabályozó, egy apró készülék, amely a szív megfelelő ritmusát biztosítja. Az eszközt azoknak a betegeknek ültetik be egy egyszerű műtéttel, akiknek bizonyos szívritmuszavaraik vannak. Ez gyakran teljesen megoldja a problémát, és a betegnek az évenkénti ellenőrzésen kívül nem sok teendője van — ellentétben az előbb bemutatott katéteres kezeléssel.

Pacemaker: mindennapi helyzetek, pszichés hatás

Sokan félnek attól, hogy a pacemaker láthatóvá válik, és kellemetlenséget okoz, például a strandon vagy nyilvános helyeken. Ezek az aggodalmak gyakran a szégyenérzetre vezethetők vissza, hiszen a betegek attól tartanak, hogy a készülék felfedi egészségi állapotukat. Azonban a modern pacemakerek rendkívül diszkrétek, így szinte észrevehetetlenek, sőt vannak olyanok, amelyeknek egyáltalán nincs külső egységük, teljes egészében a szervezeten belül vannak, mivel a szív belsejébe, a jobb kamrába ültetjük be. A legtöbb ember számára a pacemaker nem jelent semmilyen korlátozást a mindennapi tevékenységekben, sportolni is lehet vele, víz is érheti. Sok példa van olyan pacemakert viselőkre, akik extrém sportokban vesznek részt, például feljutottak a Himalája alaptáboráig, mindez azt bizonyítja, hogy a készülék nem akadályozza az aktív életet.

Pacemaker és technológia: repülőtér, lopásgátló kapuk, telefonok

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a pacemaker „zavarba kerülhet” technológiai eszközök hatására. Valóban volt egy időszak, nagyon-nagyon régen, amikor még mobiltelefonteszteket is végeztünk: mivel akkoriban 450 megahertzes mobiltelefonok voltak használatban és előfordulhatott interferencia. Ez azonban már legalább 25-30 éve volt! Ma már a mobiltelefonok és a pacemakerek is is sokkal modernebbek. Szintén régi hiedelem, hogy a repülőtéri fémérzékelők veszélyesek a pacemakeres páciensekre. A mai pacemakerek viszont már olyan fejlett technológiával készülnek, hogy ezek a problémák megszűntek. Hangsúlyozom: a modern pacemakerek biztonságosan működnek a repülőtéri ellenőrző kapuk, lopásgátló rendszerek és mobiltelefonok közelében is. Nincs szükség különleges elővigyázatosságra sem a mindennapi életben, sem utazás közben. A pacemaker tehát nem akadályozza a szabad mozgást vagy a modern eszközök használatát, és ez tovább növeli a betegek életminőségét.

Ez is érdekelheti

Az alvás és a szívbetegségek kapcsolata: hogyan hat a pihenés a szív egészségére?

Szex és szívbetegség: fontos kérdések férfiaknak és nőknek egyaránt

A cukorbetegség neurológiai szövődményei

A szív- és érrendszeri betegségek Magyarországon továbbra is vezető halálok – „Mentsünk együtt életet!” program folytatódik

Hibernált szív

Mi az, hogy "krónikus szívbetegség"?