Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
MAGYAR KARDIOLÓGUSOK TÁRSASÁGA
Hungarian Society of Cardiology

Szívünk napja

További cikkeink

Jelenleg nincs a témában megjeleníthető hír
Betegségek 2024.07.03. Dr. Jánosi András - Szívbetegek képes ABC-je
Az MKT legfrissebb hírei

A szív billentyűi, szívbillentyű-pótlás

A szív négy billentyűje szelepként működik, és a vérkeringés szempontjából hasznos áramlást biztosítja. A billentyűk nyitott állapotban lehetővé teszik, zárva pedig megakadályozzák a vér áramlását.


A szívbillentyűk működése szinkronban van a szívveréssel. A szív összehúzódásakor (szisztolé) a billentyűk kinyílnak, hogy a vér továbbáramolhasson a következő kamrába vagy nagyérbe. A szív elernyedésekor (diasztolé) a billentyűk záródnak, hogy megakadályozzák a vér visszaáramlását.

A tricuspidalis billentyű a szív jobb pitvarát választja el a jobb kamrától. Ha a billentyű nyitva van, akkor a vénás vér a jobb pitvarból a jobb kamrába jut.

A pulmonalis billentyű a jobb kamrát és a pulmonalis artériát elválasztó szelep. A jobb kamrából engedi át a vért tüdőartériába.

mitralis billentyű a bal pitvart választja el a bal kamrától. Normális működése esetén a bal pitvarból a vér a bal kamrába jut.

Az aortabillentyű a bal kamra és az aorta között található. A billentyű kinyílásakor a vér a bal kamrából az aortába jut.

A billentyűk gyulladás (pl. reumás láz), kopás (idős kor) vagy egyéb ártó tényezők hatására alakváltozást szenvedhetnek, ekkor szelepszerű működésük is hibássá válik.

Kép forrása: DALL-E (OpenAI)A kóros szívbillentyű-működés kétirányú lehet

l. a billentyűk lemezei (vitorlái) összenőnek, elmeszesednek: ezáltal a normális áramlást akadályozzák. Az ilyen típusú hibát billentyűszűkületnek (stenosisnak) nevezzük.

2. a billentyűvitorlák zsugorodnak, és ezáltal nem zárnak tökéletesen. A billentyűelégtelenség (insufficientia) rendellenes áramlást eredményez.

Beültethető szívbillentyűk típusai

1. Biológiai billentyű vagy szöveti billentyű: állati szövetekből készül, általában sertés (disznó) vagy szarvasmarha (borjú) szívbillentyűiből. Ezeket a billentyűket speciális eljárásokkal kezelik, hogy tartósak legyenek és csökkentsék az immunválasz kockázatát.

2. Mechanikus billentyű: tartós anyagokból, például fémekből és szénszálas kompozitokból készülnek. Ezek a billentyűk rendkívül hosszú élettartamúak, de az implantációjuk után élethosszig tartó vérhígító kezelés szükséges, hogy megelőzzék a vérrögképződést.áltak.

3. Újabb fejlesztések: az utóbbi években egyre több minimálisan invazív eljárás jelent meg a szívbillentyű-cserében. Ilyenek például a transzkatéteres aorta billentyű beültetés (TAVI), ahol a billentyűt katéteren keresztül ültetik be, így elkerülve a nyitott szívműtétet.

Fontos tanácsok mesterséges szívbillentyűvel élő betegek számára

Az operált szívbetegek speciális csoportját képezik a mesterséges szívbillentyűvel élők. A műbillentyűs betegek fokozott odafigyelést igényelnek, mind maguktól, mind kezelőorvosuk részéről. Időszakos kardiológiai ellenőrzésük panaszmentesség esetén is feltétlenül ajánlott. 

  1. A legtöbb mesterséges szívbillentyű esetén élethossziglan tartó vérhigító (antikoaguláns) kezelés szükséges, melynek adagját az orvos állapítja meg.
  2. Sötét színű vizelet, bőr alatti vérzések, orrvérzés, szurokszerű széklet esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.
  3. Fogászati kezelés, különböző tükrözések (gyomor, vastagbél stb.), sebészeti beavatkozások esetén antibiotikummal végzett, megelőző kezelés szükséges a műbillentyű-fertőzés elkerülése céljából.
  4. Egy hétnél tovább tartó láz, hőemelkedés esetén kardiológushoz kell fordulni.
  5. Hirtelen állapotromlás, a műbillentyűhangok megváltozása esetén ugyancsak azonnal kardiológushoz kell fordulni.

Címke felhő

szívbillentyűk

Ez is érdekelheti

A gyulladás szerepe a cukorbetegség és a szívbetegségek kapcsolatában

Az egészségügyi tájékozatlanság súlyosbítja a szívelégtelenséget

Az okosórák szerepe a kardiológiai diagnosztikában

A magas vérnyomás káros az egészségére és rontja az életminőségét

A sport még a DNS-ünk genetikai programjánál is erősebb

Zene segítheti a kardiológusok munkáját