Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A MGYT legfrissebb hírei


Hírkategória: Szülőknek
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Anya, fáj a fejem!
    [2016.09.02.] - dr. Bodó Tímea, gyermekneurológus, Bethesda Gyermekkórház Gyógyító magazin - Hírkategória: Szülőknek
    A neurológián szüntelenül csörög a telefon. Mindenki időpontra vár. Hetente egy nap tudják fogadni a fejfájós gyerekeket, s így is 30 új beteget vesznek havonta gondozásba. Az első rémült kérdés a szülők szájából: ugye nem agydaganat? Dr. Bodó Tímea, a Bethesda Gyermekkórház gyermekneurológusa segít a fejfájás leggyakoribb okainak és kivizsgálási lehetőségeinek bemutatásában.

    Gyermekkorban a fejfájás gyakran más betegségekhez társul, magas láz, arcüreggyulladás, vagy hirtelen folyadékvesztés, esetleg hányás, hasmenés következtében jelentkezik. Ha azonban a fejfájásra látszólag minden ok nélkül, hosszabb ideig és egyre gyakrabban panaszkodik a gyermek, akkor a háziorvos a fejfájás kivizsgálását szokta kezdeményezni.

    Ugye nem agydaganat?
    A vizsgálat elsődleges célja, hogy megnyugtassuk a szülőket: számos ok állhat a fejfájás hátterében, ne az agydaganat jusson azonnal eszükbe. A gyermekneurológusnak is fontos célja, hogy az agydaganatot kizárja.

    Három lényeges lépést jelent ez a kivizsgáláskor:

    1. A beszélgetés idején célzott kérdéseket teszünk fel, amelyek segítenek eldönteni, hogy kell-e bármilyen sürgős lépést tenni, és valóban felvetődik-e az agydaganat lehetősége. Olyan riasztó tünetek, mint az éjszakai, a reggeli fejfájás, a hányinger valóban más irányba terelhetik a vizsgálat menetét.

    2. Nagyon fontos a friss szemészeti vizsgálat eredménye, amelyet mindig kérünk a szülőtől. Nem a fénytörési hibákra, a szemüvegviselés szükségességére vagyunk elsősorban kíváncsiak, hanem a szemfenéki vizsgálat eredményére. Ha a koponyán belül megnő a nyomás egy esetleges daganat vagy a túl sok agyfolyadék miatt, az nyomást gyakorol a szemfenéken elhelyezkedő erekre, és ezt a szemész jelzi. Ez számunkra is aggasztó tünet.

    3. A neurológiai vizsgálaton olyan finom jelekből tájékozódunk, mint a szemek mozgása, az ujjak félremutatása a célkísérletek során, vagy az, hogy csukott szemmel járás közben milyen irányba tér el az egyenestől a gyermek.

    A fentiek miatt nem kell minden gyermeket (képalkotó) koponya MR vizsgálatra küldeni, csak azokat, akiknél valóban felvetődik az daganat lehetősége. Amennyiben e képalkotó vizsgálatok rutinszerűen elérhetők lennének, talán nem lenne kérdés, hogy előbb-utóbb érdemes egy fejfájós gyermeket így vizsgálni. Ez azonban a mai körülmények között elérhetetlen és szükségtelen is.

    Mi más lehet a hátterében?

    Miután a sürgető okokat kizártuk, még nem nyugodhatunk meg, hiszen ezzel nem oldottuk meg a gyermek problémáját. A legfőbb feladat, hogy feltárjuk, mi is lehet a háttérben.

    Vannak egyszerűbb okok, amelyek már egy vérvétel eredményével kizárhatók, hiszen fejfájást okozhat a vérszegénység vagy akár egy pajzsmirigy-működési zavar is.

    Rákérdezünk fülészeti problémákra, a krónikus arcüreggyulladásra, ami szintén oka lehet az állandó fejfájásnak. Ha évszakhoz kötődően (pl. pollenszezonban) jelentkezik a fejfájás, az allergiás megbetegedésre is utalhat.

    Lányoknál a serdülőkor kapujában a menstruációt megelőzően, hormonális okok miatt kezdődhet fejfájás, amely rendszerint a ciklus rendszeressé válásával meg is szűnik.

    Persze nem lehet figyelmen kívül hagyni a családi hajlamot sem, főként a gyermekkori migrénes fejfájást illetően, amely egészen kicsi korban is jelentkezhet már.

    Változtassunk az életmódon!

    Számos ok pici életmódbeli változtatással orvosolható.
    - A tenziós fejfájás a fejfájás egyik leggyakoribb fajtája kétoldali, tompa fájdalmat jelent. Ennek sokszor egészen egyszerű okai vannak. A gyerekek egyre több időt töltenek az iskolában vagy sajnos a monitorok előtt, egy helyben ülve, előre nézve, merev nyakkal, ami egy idő után a nyakizmokból kiindulva a koponyát körülvevő izmok feszessége miatt okoz nyomó, tompa fejfájást. Ártalmatlan, de állandósulhat, és nehezen lehet tőle megszabadulni, főleg ha a gyermek teljesítményorientált és feszülten figyel.

    - Komoly következményei lehetnek, ha nem iszunk kellő mennyiségű folyadékot, nem megfelelő a szénhidrátbevitel, ez gyermekeknél különösen igaz. A tünetek leküzdéséhez hozzájárulhat a megfelelő időtartamú alvás, az aktív hétköznapok, a számítógép előtt töltött idő csökkentése is.

    - Másik gyakori oka a gyerekkori fejfájásnak a túlzott terhelés. Természetessé vált, hogy egy általános iskolás gyermek tanuljon zenét, sportoljon heti több alkalommal, nem beszélve a nyelvi különórákról! Tartsuk be az arany középút szabályait és figyeljünk a gyermek jelzéseire.

    Lelki okai vannak?

    A fejfájásnak gyakran valóban lelki okai vannak, s talán ezt a legnehezebb elfogadtatni a szülővel. Ezért beszélgetünk velük sokat, hogy a végén kiderüljön és közösen elfogadjuk, ha ilyen irányba kell továbbmenni. A krónikus fájdalom esetében kórházunkban fájdalomambulancia működik, ahol a szakemberek a szülőkkel együttműködve végzik a krónikus fájdalommal élő gyermekek gyógyítását és gondozását.

    Egy fejfájós gyermek esetében a neurológiai vizsgálat nem egy állomás, amelyet „ki kell pipálni”, hanem a kis beteget gondozásba kell venni, figyelni, követni, tanácsot adni, ha kell gyógyszeres terápiával segíteni. És hetek, hónapok után boldogan kimondani: nem kell már többet jönni kontrollvizsgálatra.
    forrás: dr. Bodó Tímea, gyermekneurológus, Bethesda Gyermekkórház Gyógyító magazin

Vissza

MGYT tagdíj összege 2022-től:

  • Nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát nem vállalnak: 3.000.- Ft/év
  • Nem nyugdíjasoknak és azon nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak: 10.000.- Ft/év
Bankkártyák
simplepay
11743002-20087922
Tovább

HIRDETÉSEK

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24